Administrative contact directory

Administrative contact directory

Namesort descending Department Position
Brian Abbett Transportation Director
Dr. Ramona Aguilar Family & Community Engagement Director
Pablo Aguilar Student Services Case Manager
Donnell Alexander Guidance & Counseling Counselor Specialist
Jasna Aliefendic Curriculum & Instruction Coordinator Technology Applications
Christi Allen Federal Programs Assistant Director Federal Programs Title I
Gay Anderson Human Resources Certification Specialist
Ruby Armstrong Guidance & Counseling Director
Steve Baker Student Services Director Student Services School Choice
Dr. Rene Barajas Business Operations Chief Financial Officer
Cathy Barck Technology Coordinator of High School Technology
Peggy Barnes Curtis Culwell Center Operations Manager
Greg Barnes Technology Lead Network Engineer
Tom Barron Finance General Ledger Accountant
Pam Bartholomew Finance Payroll Accountant
Patti Bateman Human Resources Office Manager
Jimmy Beach Maintenance Assistant Director Custodial Operations
Cheryl Beard Gifted & Talented Gifted and Talented Coordinator
Amanda Benton Advanced Academics Title I Specialist - Math SpringBoard
Dana Boles Student Services Enrollment Center Clinic Social Worker
Mark Booker Purchasing Director
Bridget Broadnax Student Nutrition Services Assistant Director Food Services
Wendy Brower Student Services Coordinator
Gradyne Brown Human Resources Director - Secondary
Dr. Doug Brubaker Division of Administration Associate Superintendent of Administration
Dr. Debi Buchanan Special Education Executive Director
Michele Burford Special Education Coordinator
Linda Burleson Area Directors Area Director
Dave Burton Curriculum & Instruction Digital Media
Dr. Kim Caddell Research, Assessment & Accountability Director
Judy Campbell Athletics Assistant Director Athletics
Ivan Cantu AVID AVID Elementary Program Manager
Carol Cates Curtis Culwell Center Sales Representative
Dr. Linda Chance Chief of Staff Chief of Staff
Keith Chapman Security Security Systems Supervisor
Angie Cheatham Organizational Learning Coordinator Technology Training
Gilberto Chiquito Internal Audit Senior Staff Aduitor
Amy Clark Student Services Dyslexia Evaluator
Homer Clayton GRS-TV Producer
Courtney Clearfield Research, Assessment & Accountability Coordinator Research Assessment Accountability
Cathy Clifford Special Education Coordinator
Jon Cook GRS-TV Producer
Linda Cooper Tax Office Supervisor
Lisa Cox Garland ISD Education Foundation President
Jennifer Craig Student Nutrition Services Assistant Director Nutrition Menu Operations
Carol Cromartie Health Services Secretary
Stoney Crump Division of Facilities & Maintenance Construction & Environmental Services Administrator
Stoney Crump Maintenance Construction Environmental Services Administrator
Zela Daniel Student Services Health Outreach Coordinator
Angela Daniels Student Services Attendance Administrator
Lisa Dao English Language Learners Title III Vietnamese Instructional Specialist
Kelli Daughtry Geographic Information Systems Auto CAD Technician
Allison Davenport Finance Assistant Director Finance
Dr. Rhonda Davis Special Programs Director
Brian Dean Organizational Learning Digital Learning Facilitator
Ernest Del Bosque Transportation Assistant Director Transportation
Beth Edgecomb Finance Accountant Proprietary Funds
Sharon Edmon Risk Management Workers Comp Specialist
Kristyn Edney Advanced Academics Advanced Academics Administrator
Dr. Wendy Eldredge Division of Student Services & Community Relations Assistant Superintendent of Student Services & Community Relations
Yomi Emdin Guidance & Counseling Counselor Specialist
Donna Eurek Technology Assistant Director of Planning, Implementation and Support
Joel Falcon Division of Facilities & Maintenance Executive Director of Facilities & Maintenance
Tim Fears Technology Assistant Director of IT Operations, Assets and Budget
Janine Fields Area Directors Area Director
Cheryl Flinn Special Education Coordinator
Linda Flores Family & Community Engagement Title III Parent Engagement Facilitator
Maria Floyd Student Services Facilitator Translation Interpret Srvc
Shermika Fluker Curriculum & Instruction Grants
Stacie Ford Human Resources Manager, Kronos
Eboney Forte Research, Assessment & Accountability Assessment Support Manager
Donald Friedel Purchasing Assistant Director
Dr. Marlene Gardner Student Services Attendance Administrator - School Choice
Tina Garrett Curriculum & Instruction STEM Coordinator
Gaylon Garrison Human Resources Recruitment Coordinator
Louise Gartrell Curriculum & Instruction Coordinator PE/Health
Jason Genovese Technology Director IT Operations, Assets and Budget
Dr. Phil Gilbreath Career & Technical Education Director
Paul Gonzales Maintenance Director
Justin Graham General Counsel General Counsel
Ed Green Maintenance Assistant Director Maintenance Trades
Jean Greenidge AVID Secondary AVID Coordinator
Dr. Ron Griffen Area Directors Area Director
Larry Grimes GRS-TV Producer
Phyllis Harris Technology Coordinator Office Automation
Kelly Hartmann Career & Technical Education Coordinator Health Sciences & Career Guidance
Brenda Hass Fine Arts Coordinator
Babetta Hemphill Student Services Executive Director
Wade Henderson Student Nutrition Services Assistant Director Food Services
Nicole Hernandez Budget Budget Analyst to Campuses
Jason Hickman Student Nutrition Services Technology Coordinator
Melissa Hill Organizational Learning Title II Specialist
Mechelle Hogan Clerk to Board
Pam Holcomb Technology Coordinator of Elementary Technology
Denise Holmes Tax Office Director
Janice Howard AVID AVID District Coordinator
Dr. Gerald Hudson Area Directors Area Director
Jess Hudson Geographic Information Systems Director
Mary Huschle Organizational Learning Title II Specialist
Cheryl Jacobs Career & Technical Education Coordinator Business Marketing Education
Emily Jandrucko Student Services Case Manager
Sabrina Jeter Risk Management Risk Specialist
Teena Johnson Human Resources Human Resources Specialist - Certification
Homer Johnson Athletics Executive Director
George Jones Fine Arts Director
Aijaz Khan Energy Management Supervisor Energy Management
Liz Kiertscher Employee Wellness Coordinator Employee Wellness And Nutrition
Carra King Intervention (RtI) Director
John King Risk Management Director
Dana Knox Human Resources Human Resources Specialist - Investigations/Backgrounds
Judy Kriehn Communications Coordinator of Communications
Pat Lamb Security Director
Gloria Larrea-Stuart Family & Community Engagement Title III Parent Engagement Counselor
Aibeth Laugisch Curriculum & Instruction Coordinator Bilingual Education
Debbie Lee Guidance & Counseling Coordinator Counseling Guidance
Edmund Lee Maintenance Coordinator
Margaret Liew Student Nutrition Services Coordinator Business Program Development
Stan Maige Technology Director of Planning, Implementation and Support
Steve Martin Internal Audit Internal Audit Director
Hugo Martinez Student Services Attendance Administrator
Kevin Massey Curriculum & Instruction Coordinator Secondary Math
Dr. Sara McCoy Student Services Student Relations Administrator
Janet McDade Superintendent Executive Director School Transformation
Sam McElroy Athletics Assistant Director Athletics
Dr. Jennifer Miley Student Services Assistant Director
Kathy Miller Organizational Learning Digital Learning E-Facilitator
Dr. Mida Milligan Curriculum & Instruction Director
Larry Mitchell Printing Services Print Shop Senior Production Manager
Diana Montgomery Student Success/Summer School Title I Specialist - Student Success
Dr. Bob Morrison Superintendent Superintendent
Amy Mount Curriculum & Instruction Coordinator Social Studies
Maureen Murphy Human Resources Director - Information Systems
Meredith Neatherlin Advanced Academics Title I Specialist - ELA SpringBoard
Pam Neblett Research, Assessment & Accountability Coordinator
Richelle O'Neil Library Services Coordinator Library Media Services
Cliff Odenwald Athletics Director
Open Executive Director of Communications & Public Relations
Open Assistant Superintendent of Human Resources
Nelson Orta Organizational Learning Director
Boyd Pace Printing Services Coordinator
Donna Paltjon Internal Audit Staff Auditor
Kiel Pankonien Security Emergency Management Supervisor
Theresa Parisi Curriculum & Instruction STEM Facilitator
Dr. Bentley Parker Special Education Coordinator
David Pate Finance Director
Sherry Patterson Special Education Coordinator
Stacey Payton Advanced Academics Magnet Programs Facilitator
Gilbert Prado Budget Director
Jasmine Preston Web Services Coordinator
Christi Rachal Employee Clinic Health Clinic Manager
Kristen Ramsey Guidance & Counseling Counselor Support Specialist
Steve Reeves Oracle Oracle Technology Manager
Sondra Reid Family & Community Engagement Title I Parent Educator Administrator
Keith Reimer Energy Conservation Energy Specialist
Delbert Richardson GRS-TV Coordinator
Kimi Riley Division of Curriculum, Instruction & Assessment Educational Support Specialist
Marian Riner Student Services Case Manager
Thelma Rios-Gonzalez Human Resources Information Systems Coordinator
Dr. Angel Rivera Area Directors Area Director
Alex Rivera Human Resources Recruitment Coordinator
Crystal Robins Budget Budget Analyst to Departments
Caren Rodriguez Communications Communications Specialist
Sara Roland Special Education Coordinator
Charlie Rose Purchasing Coordinator Textbooks
Jim Ross Human Resources Director - Auxiliary
Rhonda Rountree Finance Cash Manager
Sylvia Ruiz Student Services Dyslexia Evaluator Bilingual
Barbara Russell Risk Management Fleet Safety Specialist
Zaida Saldivar English Language Learners Director
Veronica Salgado Curriculum & Instruction Coordinator Languages Other than English
David Sanders Fine Arts Coordinator
Lea Ann Schkade Intervention (RtI) Coordinator Intervention
Dennis Shaffer Technology Programmer Systems Analyst
April Shaw Curtis Culwell Center Box Office Coordinator
Mary Shelton Curriculum & Instruction Coordinator PK-12 ELA
Pascuala Sifre English Language Learners Coordinator Bilingual ESL
Stacy Singleton Student Success/Summer School Coordinator Student Success Program
Sherri Skelton Organizational Learning Title II Specialist
Dr. Butch Sloan Technology Executive Director of Data and Administrative Systems
Cheryl Slough Benefits and Payroll Administrator
Dr. Gayle Smith
James Smith Purchasing Coordinator Warehouse Services
Alaina Smith General Counsel Assistant General Counsel
Javier Solis Family & Community Engagement Liaison to the Hispanic Community
Kelley Steinley Curriculum & Instruction Coordinator PK-12 ELA
Larry Stinnett Technology Project Manager
Sheila Sudderth English Language Learners Social Worker
Anneice Thomas Curtis Culwell Center Sales Manager
Saji Thomas Technology Man Wan Systems Engineer
Sandra Thompson Career & Technical Education Coordinator Family Consumer Science & New Horizons
Deb Tietjen English Language Learners Coordinator Bilingual ESL Title III
Karina Trotter Student Services Student Services Coordinator
Bradford Trudeau Student Nutrition Services Director
Gale Tucker Organizational Learning Title II Specialist
Laura Valdez AVID Elementary AVID Coordinator
Tanya Vargas Human Resources Director - Elementary
Tiffany Veno Communications Director
Traci Vickery Curriculum & Instruction Coordinator Elementary Math
Laurie Vondersaar Technology Chief Information Officer
Brad Walsh Technology Lead Network Engineer - Enterprise
Fang Wang Curriculum & Instruction Mandarin Chinese Language Specialist
Kevin Welch Curtis Culwell Center Manager Event Services
Dr. Jovan Wells Division of Curriculum, Instruction & Assessment Associate Superintendent of Curriculum, Instruction & Assessment
Ashley Westbrook Federal Programs Title I Coordinator
Mary Whitt Family & Community Engagement Liaison to the African American Community
Philip Wiggins Athletics Aquatic Manager
John Wilborn Curtis Culwell Center Director
Tarnisha Williams Finance Project Accountant
Phyllis Williams Internal Audit Staff Auditor
Maggie Willis Health Services Director