Administrative contact directory

Administrative contact directory

Name Departmentsort descending Position
Bonnie Martinez
Gale Tucker Title II Specialist
Myra Crump Family Engagement Coordinator
Peggy Barnes Operations Manager
Beth Edgecomb Accountant Proprietary Funds
Stacey Payton Magnet Programs Facilitator
Pascuala Sifre Coordinator Bilingual ESL
Katie Bowen-Julio Advanced Academics Title I Specialist - ELA SpringBoard
Amanda Benton Advanced Academics Title I Specialist - Math SpringBoard
Kevin Massey Advanced Academics Advanced Academics Administrator
Denay Taylor Advanced Academics College & Career Readiness Facilitator
Jason Adams Campus Leadership Area Director
Dr. Ron Griffen Campus Leadership Area Director
Ray Merrill Campus Leadership Area Director
Dr. Kristin Wolfkill Campus Leadership Area Director
Chris Nester Campus Leadership Director of School Improvement
Janine Fields Campus Leadership Area Director
Philip Wiggins Athletics Aquatic Manager, Swim Coach
Judy Campbell Athletics Assistant Director
Sam McElroy Athletics Assistant Director
Cliff Odenwald Athletics Executive Director
Carolyn Lee AVID AVID Elementary Specialist
Jean Greenidge AVID AVID Secondary Program Manager
Laura Valdez AVID AVID Elementary Coordinator
Ivan Cantu AVID AVID Elementary Program Manager
Wendy Dutton AVID AVID Secondary Coordinator
Cheryl Slough Payroll & Benefits Director
Brandy Mayo Budget Executive Director of Budget
Nicole Hernandez Budget Budget Coordinator
Crystal Robins Budget Director of Budget and Position Control
Matthew Ortiz Budget Budget Analyst
Cheryl Jacobs Career & Technical Education Coordinator Business Marketing Education
Sandra Thompson Career & Technical Education Coordinator Family Consumer Science & New Horizons
Dr. Erika Crump Career & Technical Education Director
Kelly Hartmann Career & Technical Education Coordinator Health Sciences & Career Guidance
Robin Enriquez Communications Graphic Design Specialist
Hazel Rodriguez Communications District Interpreter and Translator
Caren Rodriguez Communications Communications Coordinator
Tiffany Veno Communications Director of Communications
Jose Mata Communications Marketing Specialist
Maria Floyd Communications Facilitator Translation Interpret Srvc
Shermika Fluker Curriculum & Instruction Grants Specialist
Criselda (Cris) Valdez Curriculum & Instruction Assistant Superintendent of Curriculum & Instruction
Kimberly Marriott Curtis Culwell Center Assistant Director
Carol Cates Curtis Culwell Center Sales Representative
Kevin Welch Curtis Culwell Center Sales Manager
John Wilborn Curtis Culwell Center Executive Director
Dr. Brent Ringo Chief Financial Officer Chief Financial Officer
Dr. Mida Milligan Communications & Public Relations Executive Director of Communications & Public Relations
Dr. Jovan Wells Chief Academic Officer Chief Academic Officer
Kimi Riley Chief Academic Officer Educational Support Specialist
Joel Falcon Facilities & Maintenance Executive Director of Facilities & Maintenance
Javier Fernandez Facilities & Maintenance Director of Facilities, Planning and Construction Services
Dr. Susanna Russell Chief Leadership Officer Chief Leadership Officer
Dr. Shelley Garrett Safety & Operations Assistant Superintendent of Safety & Operations
Christy Adams Employee Clinic Health Clinic Manager
Keith Reimer Energy Conservation Energy Specialist
Aijaz Khan Energy Management Supervisor Energy Management
Margaret Rutaquio English Language Learners Facilitator ELL Newcomer
Zaida Saldivar English Language Learners Director
Deb Tietjen English Language Learners Coordinator of English Language Learners - Secondary
Ingrid Fleury English Language Learners ELL Specialist - Elementary
Sheila Sudderth English Language Learners Social Worker
Ivonne Acuña English Language Learners ELL Specialist - Elementary
Bret Gosselin English Language Learners ELL Specialist - Secondary
Jeremy Hailey English Language Learners ELL Specialist - Compliance
Javier Solis Family and Community Engagement (FACE) Liaison to the Hispanic Community
Dr. Ramona Aguilar Family and Community Engagement (FACE) Director
Erika Alvarado Family and Community Engagement (FACE) Secretary to Community Liaisons
Jonathan Armstrong Family and Community Engagement (FACE) Family Engagement Coordinator
Lakisha Culpepper Family and Community Engagement (FACE) Liaison to the African American Community
Christi Allen Federal Programs Assistant Director Federal Programs Title I
Ashley Westbrook Federal Programs Federal Grant Manager
Stacy Singleton Federal Programs Title I Coordinator
Kristi Cooper Finance Director Tax Services
Evelyn Guerra Finance Assistant Director Finance
Allison Davenport Finance Executive Director of Finance
Pam Bartholomew Finance Payroll Accountant
Rhonda Rountree Finance Cash Manager
Marianne Mackey Finance Accounts Payable Supervisor
Tarnisha Williams Finance Project Accountant
Danielle Greco Finance Accountant Proprietary Funds
David Sanders Visual & Performing Arts Coordinator
Joseph Figarelli Visual & Performing Arts Director
Brenda Hass Visual & Performing Arts Coordinator
Lisa Cox Garland ISD Education Foundation President
Lisa Ray General Counsel General Counsel
D'Ann Lacey Bey General Counsel Assistant General Counsel
Jess Hudson Geographic Information Systems Director
James Walker Geographic Information Systems GIS Manager
Robert Oleson Geographic Information Systems GIS Technician
Kelli Daughtry Geographic Information Systems Auto CAD Technician
Delbert Richardson GRS-TV Coordinator
Tiffany Gilmore Guidance & Counseling Director
Dr. Lisa Olsen Guidance & Counseling Responsive Services Administrator
Renee Kotsopoulos R.N., MHSM Health Services Director
Centorial Hughes Human Resources Staffing Specialist
Sharon Moody Human Resources Staffing Specialist
Anel Gonzalez Human Resources Certification Specialist - Elementary Schools
Connie Rodriguez Human Resources Staffing Specialist
Alex Rivera Human Resources Recruitment Coordinator
Ana Binongcal Human Resources Staffing Specialist
Linda Espinoza Human Resources Staffing Specialist
Tanya Ramos Human Resources Director - Elementary Human Resources
Debbie Rogers Human Resources Leaves and Absences Specialist A-L
Cara Dudley Human Resources Leaves and Absences Specialist M-Z
Atticus Wisener Human Resources Director - Secondary Human Resources
Dana Knox Human Resources Human Resources Specialist - Investigations/Backgrounds
Teena Johnson Human Resources Certification Specialist - Secondary Schools
Rodney McHenry Human Resources Director - Auxiliary Human Resources
Thelma Rios-Gonzalez Human Resources Administrator Human Resources
Dr. Gradyne Brown Human Resources Assistant Superintendent of Human Resources
Donna Paltjon Internal Audit Staff Auditor
Phyllis Williams Internal Audit Staff Auditor
TBD Internal Audit Internal Audit Director
Lea Ann Schkade Intervention (RtI) Director
Lea Ann Schkade Intervention (RtI) Coordinator Intervention
Jeanine Boyett Library Services Library Services Coordinator
Jimmy Beach Maintenance Assistant Director Custodial Operations
Paul Gonzales Maintenance Director
Ed Green Maintenance Assistant Director Maintenance Trades
Edmund Lee Maintenance Coordinator
Steve Reeves Oracle Technology Oracle Technology Director
Ann Parsons Oracle Technology Oracle System Administrator
Brian Dean Instructional Technology Digital Learning Facilitator
Angie Cheatham Instructional Technology Coordinator Digital Learning
Nelson Orta Instructional Technology Director
Boyd Pace Printing Services Coordinator
Nancy Nunez Purchasing Construction Bond Specialist
Donald Friedel Purchasing Assistant Director
Mark Booker Purchasing Director
Charlie Rose Purchasing Coordinator Textbooks
James Smith Purchasing Coordinator Warehouse Services
Carrie Whitaker Research, Assessment & Accountability Coordinator
Dr. Pam Neblett Research, Assessment & Accountability Coordinator
Dr. Kim Caddell Research, Assessment & Accountability Director of Research, Assessment and Accountability
Courtney Clearfield Research, Assessment & Accountability District Testing Coordinator
Sabrina Jeter Risk Management Risk Specialist
Sharon Edmon Risk Management Workers Comp Specialist
John King Risk Management Director
Barbara Russell Risk Management Fleet Safety Specialist
Pat Lamb Security Director
Cathy Clifford Special Education Coordinator
Dr. Bentley Parker Special Education Coordinator
Amy Quinn Special Education Coordinator
Tori West Special Education Coordinator
Sylvia Ruiz Special Education Dyslexia Evaluator Bilingual
Cheryl Flinn Special Education Coordinator
Dr. Debi Buchanan Special Education Executive Director of Special Education
Dr. Michael Clark Special Education Coordinator
Wendy Brower Special Education Coordinator
Aimee Rodenroth Special Education Dyslexia Evaluator
TBD Special Programs Director
Bradford Trudeau Student Nutrition Services Director
Holly Frias Student Nutrition Services Coordinator Nutrition And Menu Operations
Jason Hickman Student Nutrition Services Technology Coordinator
Jennifer Craig Student Nutrition Services Assistant Director Nutrition Menu Operations
Bridget Broadnax Student Nutrition Services Assistant Director of Operations
Margaret Liew Student Nutrition Services Coordinator Business Program Development
Wade Henderson Student Nutrition Services Assistant Director of Equipment and Maintenance
Diana Montgomery Student Success/Summer School Title I Specialist - Student Success
Zela Daniel Student Services Health Outreach Coordinator
Dr. Marlene Gardner Student Services Attendance Administrator - School Choice
Pablo Aguilar Student Services Case Manager
Angela Daniels Student Services At Risk Coordinator
Dr. Jennifer Miley Student Services Assistant Director
Karina Trotter Student Services Student Services Coordinator
Mary Garcia Student Services Assistant Director
Dana Boles Student Services Enrollment Center Clinic Social Worker
Dr. Babetta Hemphill Student Services Executive Director of Student Services
Dr. Jeffrey Miller Student Services Senior Director Student Development/School Choice
Dr. Ricardo López Superintendent Superintendent
Kristi Cooper Tax Office Director
Tamara Stovall Technology Facilitator of Data Administrative Systems
Pam Holcomb Technology Coordinator of Elementary Technology
Jason Genovese Technology Director of IT Operations, Assets and Budget
Brian CdeBaca Technology Coordinator of Middle School Technology
Felecia Jamerson Technology Facilitator of Data Administrative Systems
Saji Thomas Technology Man Wan Systems Engineer
Tim Fears Technology Assistant Director of IT Operations, Assets and Budget
Stan Maige Technology Director of Planning, Implementation and Support
Matthew Yeager Technology Executive Technology Officer
Donna Eurek Technology Assistant Director Network Communications Infrastructure
Brad Walsh Technology Lead Network Engineer - Enterprise
Cathy Barck Technology Coordinator of High School Technology
Amy Montgomery Technology Director of Data Administrative Systems
Phyllis Harris Technology Coordinator PEIMS
Dennis Shaffer Technology Reporting Development Analyst
Brian Abbett Transportation Director
Gaylon Garrison Transportation Assistant Director Transportation
Sean Haskins Transportation Administrator Safety & Student Discipline
TBD TBD Transportation Assistant Director Fleet Operations
Mark Cox Transportation Administrator Safety & Student Discipline
Jasmine Preston Web Services Coordinator
Lisa Dao Web Services Web Services Support Specialist
Liz Kiertscher Employee Wellness Coordinator Employee Wellness And Nutrition
Cheryl Beard Gifted & Talented Gifted and Talented Coordinator
Audrey Smallwood Magnet Programs Magnet Specialist
Tammy McDonald Magnet Programs Magnet Programs Facilitator
David Mouton Position Administration Systems Manager - Kronos, Oracle
Stacie Ford Position Administration Manager, Kronos
Crystal Robins Position Administration Director of Budget and Position Administration
Dr. Melissa Hill Teaching & Learning Development Director of Teaching & Learning Development
Kelley Steinley Teaching & Learning Development Coordinator ELA-Elementary
Veronica Joyner Teaching & Learning Development Coordinator Languages Other than English (LOTE)
Dr. Jasna Aliefendic Teaching & Learning Development Coordinator Technology Applications
Fang Wang Teaching & Learning Development Mandarin Chinese Language Specialist
Leon Chatman Teaching & Learning Development STEM Facilitator
Michele Nichols Teaching & Learning Development Elementary ELAR Coordinator ELA (Grades Prek-5)
Louise Gartrell Teaching & Learning Development Coordinator Health/PE
John Hatch Teaching & Learning Development Coordinator Social Studies (PK-12)
Traci Vickery Teaching & Learning Development Coordinator Math-Elementary (PK-5)
Gina Paniagua Ayala Teaching & Learning Development Coordinator of Bilingual/ESL
Dave Burton Teaching & Learning Development Digital Media Specialist
Kim Webb Teaching & Learning Development Coordinator Math-Secondary (6-12)
Mary Shelton Teaching & Learning Development Coordinator ELA-Secondary
Mary Huschle Teaching & Learning Development Title II Specialist