Administrative contact directory

Administrative contact directory

Namesort ascending Department Position
Matthew Yeager Technology Executive Technology Officer
Dr. Kristin Wolfkill Campus Leadership Area Director
Atticus Wisener Human Resources Director - Secondary Human Resources
Phyllis Williams Internal Audit Staff Auditor
Tarnisha Williams Finance Project Accountant
John Wilborn Curtis Culwell Center Executive Director
Philip Wiggins Athletics Aquatic Manager, Swim Coach
Carrie Whitaker Research, Assessment & Accountability Coordinator
Ashley Westbrook Federal Programs Federal Grant Manager
Tori West Special Education Coordinator
Dr. Jovan Wells Chief Academic Officer Chief Academic Officer
Kevin Welch Curtis Culwell Center Sales Manager
Kim Webb Teaching & Learning Development Coordinator Math-Secondary (6-12)
Fang Wang Teaching & Learning Development Mandarin Chinese Language Specialist
Brad Walsh Technology Lead Network Engineer - Enterprise
James Walker Geographic Information Systems GIS Manager
Traci Vickery Teaching & Learning Development Coordinator Math-Elementary (PK-5)
Tiffany Veno Communications Director of Communications
Criselda (Cris) Valdez Curriculum & Instruction Assistant Superintendent of Curriculum & Instruction
Laura Valdez AVID AVID Elementary Coordinator
Gale Tucker Title II Specialist
Bradford Trudeau Student Nutrition Services Director
Karina Trotter Student Services Student Services Coordinator
Deb Tietjen English Language Learners Coordinator of English Language Learners - Secondary
Sandra Thompson Career & Technical Education Coordinator Family Consumer Science & New Horizons
Saji Thomas Technology Man Wan Systems Engineer
TBD TBD Transportation Assistant Director Fleet Operations
TBD Special Programs Director
TBD Internal Audit Internal Audit Director
Denay Taylor Advanced Academics College & Career Readiness Facilitator
Sheila Sudderth English Language Learners Social Worker
Tamara Stovall Technology Facilitator of Data Administrative Systems
Kelley Steinley Teaching & Learning Development Coordinator ELA-Elementary
Javier Solis Family and Community Engagement (FACE) Liaison to the Hispanic Community
James Smith Purchasing Coordinator Warehouse Services
Audrey Smallwood Magnet Programs Magnet Specialist
Cheryl Slough Payroll & Benefits Director
Stacy Singleton Federal Programs Title I Coordinator
Pascuala Sifre Coordinator Bilingual ESL
Mary Shelton Teaching & Learning Development Coordinator ELA-Secondary
Dennis Shaffer Technology Reporting Development Analyst
Lea Ann Schkade Intervention (RtI) Coordinator Intervention
Lea Ann Schkade Intervention (RtI) Director
David Sanders Visual & Performing Arts Coordinator
Zaida Saldivar English Language Learners Director
Margaret Rutaquio English Language Learners Facilitator ELL Newcomer
Barbara Russell Risk Management Fleet Safety Specialist
Dr. Susanna Russell Chief Leadership Officer Chief Leadership Officer
Sylvia Ruiz Special Education Dyslexia Evaluator Bilingual
Rhonda Rountree Finance Cash Manager
Charlie Rose Purchasing Coordinator Textbooks
Debbie Rogers Human Resources Leaves and Absences Specialist A-L
Connie Rodriguez Human Resources Staffing Specialist
Caren Rodriguez Communications Communications Coordinator
Hazel Rodriguez Communications District Interpreter and Translator
Aimee Rodenroth Special Education Dyslexia Evaluator
Crystal Robins Budget Director of Budget and Position Control
Crystal Robins Position Administration Director of Budget and Position Administration
Alex Rivera Human Resources Recruitment Coordinator
Thelma Rios-Gonzalez Human Resources Administrator Human Resources
Dr. Brent Ringo Chief Financial Officer Chief Financial Officer
Kimi Riley Chief Academic Officer Educational Support Specialist
Delbert Richardson GRS-TV Coordinator
Keith Reimer Energy Conservation Energy Specialist
Steve Reeves Oracle Technology Oracle Technology Director
Lisa Ray General Counsel General Counsel
Tanya Ramos Human Resources Director - Elementary Human Resources
Amy Quinn Special Education Coordinator
Jasmine Preston Web Services Coordinator
Stacey Payton Magnet Programs Facilitator
Ann Parsons Oracle Technology Oracle System Administrator
Dr. Bentley Parker Special Education Coordinator
Gina Paniagua Ayala Teaching & Learning Development Coordinator of Bilingual/ESL
Donna Paltjon Internal Audit Staff Auditor
Boyd Pace Printing Services Coordinator
Matthew Ortiz Budget Budget Analyst
Nelson Orta Instructional Technology Director
Dr. Lisa Olsen Guidance & Counseling Responsive Services Administrator
Robert Oleson Geographic Information Systems GIS Technician
Cliff Odenwald Athletics Executive Director
Nancy Nunez Purchasing Construction Bond Specialist
Michele Nichols Teaching & Learning Development Elementary ELAR Coordinator ELA (Grades Prek-5)
Chris Nester Campus Leadership Director of School Improvement
Dr. Pam Neblett Research, Assessment & Accountability Coordinator
David Mouton Position Administration Systems Manager - Kronos, Oracle
Sharon Moody Human Resources Staffing Specialist
Diana Montgomery Student Success/Summer School Title I Specialist - Student Success
Amy Montgomery Technology Director of Data Administrative Systems
Dr. Mida Milligan Communications & Public Relations Executive Director of Communications & Public Relations
Dr. Jeffrey Miller Student Services Senior Director Student Development/School Choice
Dr. Jennifer Miley Student Services Assistant Director
Ray Merrill Campus Leadership Area Director
Rodney McHenry Human Resources Director - Auxiliary Human Resources
Sam McElroy Athletics Assistant Director
Tammy McDonald Magnet Programs Magnet Programs Facilitator
Brandy Mayo Budget Executive Director of Budget
Jose Mata Communications Marketing Specialist
Kevin Massey Advanced Academics Advanced Academics Administrator
Bonnie Martinez
Kimberly Marriott Curtis Culwell Center Assistant Director
Stan Maige Technology Director of Planning, Implementation and Support
Marianne Mackey Finance Accounts Payable Supervisor
Dr. Ricardo López Superintendent Superintendent
Margaret Liew Student Nutrition Services Coordinator Business Program Development
Edmund Lee Maintenance Coordinator
Carolyn Lee AVID AVID Elementary Specialist
Pat Lamb Security Director
Renee Kotsopoulos R.N., MHSM Health Services Director
Dana Knox Human Resources Human Resources Specialist - Investigations/Backgrounds
John King Risk Management Director
Liz Kiertscher Employee Wellness Coordinator Employee Wellness And Nutrition
Aijaz Khan Energy Management Supervisor Energy Management
Veronica Joyner Teaching & Learning Development Coordinator Languages Other than English (LOTE)
Teena Johnson Human Resources Certification Specialist - Secondary Schools
Sabrina Jeter Risk Management Risk Specialist
Felecia Jamerson Technology Facilitator of Data Administrative Systems
Cheryl Jacobs Career & Technical Education Coordinator Business Marketing Education
Mary Huschle Teaching & Learning Development Title II Specialist
Centorial Hughes Human Resources Staffing Specialist
Jess Hudson Geographic Information Systems Director
Pam Holcomb Technology Coordinator of Elementary Technology
Dr. Melissa Hill Teaching & Learning Development Director of Teaching & Learning Development
Jason Hickman Student Nutrition Services Technology Coordinator
Nicole Hernandez Budget Budget Coordinator
Wade Henderson Student Nutrition Services Assistant Director of Equipment and Maintenance
Dr. Babetta Hemphill Student Services Executive Director of Student Services
John Hatch Teaching & Learning Development Coordinator Social Studies (PK-12)
Brenda Hass Visual & Performing Arts Coordinator
Sean Haskins Transportation Administrator Safety & Student Discipline
Kelly Hartmann Career & Technical Education Coordinator Health Sciences & Career Guidance
Phyllis Harris Technology Coordinator PEIMS
Jeremy Hailey English Language Learners ELL Specialist - Compliance
Evelyn Guerra Finance Assistant Director Finance
Dr. Ron Griffen Campus Leadership Area Director
Jean Greenidge AVID AVID Secondary Program Manager
Ed Green Maintenance Assistant Director Maintenance Trades
Danielle Greco Finance Accountant Proprietary Funds
Bret Gosselin English Language Learners ELL Specialist - Secondary
Anel Gonzalez Human Resources Certification Specialist - Elementary Schools
Paul Gonzales Maintenance Director
Tiffany Gilmore Guidance & Counseling Director
Jason Genovese Technology Director of IT Operations, Assets and Budget
Louise Gartrell Teaching & Learning Development Coordinator Health/PE
Gaylon Garrison Transportation Assistant Director Transportation
Dr. Shelley Garrett Safety & Operations Assistant Superintendent of Safety & Operations
Dr. Marlene Gardner Student Services Attendance Administrator - School Choice
Mary Garcia Student Services Assistant Director
Donald Friedel Purchasing Assistant Director
Holly Frias Student Nutrition Services Coordinator Nutrition And Menu Operations
Stacie Ford Position Administration Manager, Kronos
Shermika Fluker Curriculum & Instruction Grants Specialist
Maria Floyd Communications Facilitator Translation Interpret Srvc
Cheryl Flinn Special Education Coordinator
Ingrid Fleury English Language Learners ELL Specialist - Elementary
Joseph Figarelli Visual & Performing Arts Director
Janine Fields Campus Leadership Area Director
Javier Fernandez Facilities & Maintenance Director of Facilities, Planning and Construction Services
Tim Fears Technology Assistant Director of IT Operations, Assets and Budget
Joel Falcon Facilities & Maintenance Executive Director of Facilities & Maintenance
Donna Eurek Technology Assistant Director Network Communications Infrastructure
Linda Espinoza Human Resources Staffing Specialist
Robin Enriquez Communications Graphic Design Specialist
Sharon Edmon Risk Management Workers Comp Specialist
Beth Edgecomb Accountant Proprietary Funds
Wendy Dutton AVID AVID Secondary Coordinator
Cara Dudley Human Resources Leaves and Absences Specialist M-Z
Brian Dean Instructional Technology Digital Learning Facilitator
Allison Davenport Finance Executive Director of Finance
Kelli Daughtry Geographic Information Systems Auto CAD Technician
Lisa Dao Web Services Web Services Support Specialist
Angela Daniels Student Services At Risk Coordinator
Zela Daniel Student Services Health Outreach Coordinator
Lakisha Culpepper Family and Community Engagement (FACE) Liaison to the African American Community
Dr. Erika Crump Career & Technical Education Director
Myra Crump Family Engagement Coordinator
Jennifer Craig Student Nutrition Services Assistant Director Nutrition Menu Operations
Mark Cox Transportation Administrator Safety & Student Discipline
Lisa Cox Garland ISD Education Foundation President
Kristi Cooper Tax Office Director
Kristi Cooper Finance Director Tax Services
Cathy Clifford Special Education Coordinator
Courtney Clearfield Research, Assessment & Accountability District Testing Coordinator
Dr. Michael Clark Special Education Coordinator
Angie Cheatham Instructional Technology Coordinator Digital Learning
Leon Chatman Teaching & Learning Development STEM Facilitator
Brian CdeBaca Technology Coordinator of Middle School Technology
Carol Cates Curtis Culwell Center Sales Representative
Ivan Cantu AVID AVID Elementary Program Manager
Judy Campbell Athletics Assistant Director
Dr. Kim Caddell Research, Assessment & Accountability Director of Research, Assessment and Accountability
Dave Burton Teaching & Learning Development Digital Media Specialist
Dr. Debi Buchanan Special Education Executive Director of Special Education
Dr. Gradyne Brown Human Resources Assistant Superintendent of Human Resources
Wendy Brower Special Education Coordinator
Bridget Broadnax Student Nutrition Services Assistant Director of Operations
Jeanine Boyett Library Services Library Services Coordinator
Katie Bowen-Julio Advanced Academics Title I Specialist - ELA SpringBoard
Mark Booker Purchasing Director
Dana Boles Student Services Enrollment Center Clinic Social Worker
Ana Binongcal Human Resources Staffing Specialist
D'Ann Lacey Bey General Counsel Assistant General Counsel
Amanda Benton Advanced Academics Title I Specialist - Math SpringBoard
Cheryl Beard Gifted & Talented Gifted and Talented Coordinator
Jimmy Beach Maintenance Assistant Director Custodial Operations
Pam Bartholomew Finance Payroll Accountant
Peggy Barnes Operations Manager
Cathy Barck Technology Coordinator of High School Technology
Jonathan Armstrong Family and Community Engagement (FACE) Family Engagement Coordinator
Erika Alvarado Family and Community Engagement (FACE) Secretary to Community Liaisons
Christi Allen Federal Programs Assistant Director Federal Programs Title I
Dr. Jasna Aliefendic Teaching & Learning Development Coordinator Technology Applications
Dr. Ramona Aguilar Family and Community Engagement (FACE) Director
Pablo Aguilar Student Services Case Manager
Christy Adams Employee Clinic Health Clinic Manager
Jason Adams Campus Leadership Area Director
Ivonne Acuña English Language Learners ELL Specialist - Elementary
Brian Abbett Transportation Director