Administrative contact directory

Administrative contact directory

Name Department Positionsort descending
Bonnie Martinez
Beth Edgecomb Accountant Proprietary Funds
Danielle Greco Finance Accountant Proprietary Funds
Marianne Mackey Finance Accounts Payable Supervisor
Thelma Rios-Gonzalez Human Resources Administrator Human Resources
Mark Cox Transportation Administrator Safety & Student Discipline
Sean Haskins Transportation Administrator Safety & Student Discipline
Kevin Massey Advanced Academics Advanced Academics Administrator
Philip Wiggins Athletics Aquatic Manager, Swim Coach
Dr. Ron Griffen Campus Leadership Area Director
Jason Adams Campus Leadership Area Director
Ray Merrill Campus Leadership Area Director
Dr. Kristin Wolfkill Campus Leadership Area Director
Janine Fields Campus Leadership Area Director
Donald Friedel Purchasing Assistant Director
Mary Garcia Student Services Assistant Director
Judy Campbell Athletics Assistant Director
Kimberly Marriott Curtis Culwell Center Assistant Director
Dr. Jennifer Miley Student Services Assistant Director
Sam McElroy Athletics Assistant Director
Jimmy Beach Maintenance Assistant Director Custodial Operations
Christi Allen Federal Programs Assistant Director Federal Programs Title I
Evelyn Guerra Finance Assistant Director Finance
TBD TBD Transportation Assistant Director Fleet Operations
Ed Green Maintenance Assistant Director Maintenance Trades
Donna Eurek Technology Assistant Director Network Communications Infrastructure
Jennifer Craig Student Nutrition Services Assistant Director Nutrition Menu Operations
Wade Henderson Student Nutrition Services Assistant Director of Equipment and Maintenance
Tim Fears Technology Assistant Director of IT Operations, Assets and Budget
Bridget Broadnax Student Nutrition Services Assistant Director of Operations
Gaylon Garrison Transportation Assistant Director Transportation
D'Ann Lacey Bey General Counsel Assistant General Counsel
Criselda (Cris) Valdez Curriculum & Instruction Assistant Superintendent of Curriculum & Instruction
Dr. Gradyne Brown Human Resources Assistant Superintendent of Human Resources
Dr. Shelley Garrett Safety & Operations Assistant Superintendent of Safety & Operations
Angela Daniels Student Services At Risk Coordinator
Dr. Marlene Gardner Student Services Attendance Administrator - School Choice
Kelli Daughtry Geographic Information Systems Auto CAD Technician
Laura Valdez AVID AVID Elementary Coordinator
Ivan Cantu AVID AVID Elementary Program Manager
Carolyn Lee AVID AVID Elementary Specialist
Wendy Dutton AVID AVID Secondary Coordinator
Jean Greenidge AVID AVID Secondary Program Manager
Matthew Ortiz Budget Budget Analyst
Nicole Hernandez Budget Budget Coordinator
Pablo Aguilar Student Services Case Manager
Rhonda Rountree Finance Cash Manager
Anel Gonzalez Human Resources Certification Specialist - Elementary Schools
Teena Johnson Human Resources Certification Specialist - Secondary Schools
Dr. Jovan Wells Chief Academic Officer Chief Academic Officer
Dr. Brent Ringo Chief Financial Officer Chief Financial Officer
Dr. Susanna Russell Chief Leadership Officer Chief Leadership Officer
Denay Taylor Advanced Academics College & Career Readiness Facilitator
Caren Rodriguez Communications Communications Coordinator
Nancy Nunez Purchasing Construction Bond Specialist
Dr. Bentley Parker Special Education Coordinator
Jasmine Preston Web Services Coordinator
Dr. Pam Neblett Research, Assessment & Accountability Coordinator
Amy Quinn Special Education Coordinator
Delbert Richardson GRS-TV Coordinator
Edmund Lee Maintenance Coordinator
Brenda Hass Visual & Performing Arts Coordinator
Wendy Brower Special Education Coordinator
Cathy Clifford Special Education Coordinator
David Sanders Visual & Performing Arts Coordinator
Carrie Whitaker Research, Assessment & Accountability Coordinator
Tori West Special Education Coordinator
Dr. Michael Clark Special Education Coordinator
Cheryl Flinn Special Education Coordinator
Boyd Pace Printing Services Coordinator
Pascuala Sifre Coordinator Bilingual ESL
Cheryl Jacobs Career & Technical Education Coordinator Business Marketing Education
Margaret Liew Student Nutrition Services Coordinator Business Program Development
Angie Cheatham Instructional Technology Coordinator Digital Learning
Kelley Steinley Teaching & Learning Development Coordinator ELA-Elementary
Mary Shelton Teaching & Learning Development Coordinator ELA-Secondary
Liz Kiertscher Employee Wellness Coordinator Employee Wellness And Nutrition
Sandra Thompson Career & Technical Education Coordinator Family Consumer Science & New Horizons
Kelly Hartmann Career & Technical Education Coordinator Health Sciences & Career Guidance
Louise Gartrell Teaching & Learning Development Coordinator Health/PE
Lea Ann Schkade Intervention (RtI) Coordinator Intervention
Veronica Joyner Teaching & Learning Development Coordinator Languages Other than English (LOTE)
Traci Vickery Teaching & Learning Development Coordinator Math-Elementary (PK-5)
Kim Webb Teaching & Learning Development Coordinator Math-Secondary (6-12)
Holly Frias Student Nutrition Services Coordinator Nutrition And Menu Operations
Gina Paniagua Ayala Teaching & Learning Development Coordinator of Bilingual/ESL
Pam Holcomb Technology Coordinator of Elementary Technology
Deb Tietjen English Language Learners Coordinator of English Language Learners - Secondary
Cathy Barck Technology Coordinator of High School Technology
Brian CdeBaca Technology Coordinator of Middle School Technology
Phyllis Harris Technology Coordinator PEIMS
John Hatch Teaching & Learning Development Coordinator Social Studies (PK-12)
Dr. Jasna Aliefendic Teaching & Learning Development Coordinator Technology Applications
Charlie Rose Purchasing Coordinator Textbooks
James Smith Purchasing Coordinator Warehouse Services
Brian Dean Instructional Technology Digital Learning Facilitator
Dave Burton Teaching & Learning Development Digital Media Specialist
Brian Abbett Transportation Director
Dr. Ramona Aguilar Family and Community Engagement (FACE) Director
Tiffany Gilmore Guidance & Counseling Director
Dr. Erika Crump Career & Technical Education Director
Paul Gonzales Maintenance Director
Mark Booker Purchasing Director
Renee Kotsopoulos R.N., MHSM Health Services Director
Cheryl Slough Payroll & Benefits Director
Kristi Cooper Tax Office Director
Jess Hudson Geographic Information Systems Director
Zaida Saldivar English Language Learners Director
Joseph Figarelli Visual & Performing Arts Director
TBD Special Programs Director
Bradford Trudeau Student Nutrition Services Director
Lea Ann Schkade Intervention (RtI) Director
John King Risk Management Director
Pat Lamb Security Director
Nelson Orta Instructional Technology Director
Rodney McHenry Human Resources Director - Auxiliary Human Resources
Tanya Ramos Human Resources Director - Elementary Human Resources
Atticus Wisener Human Resources Director - Secondary Human Resources
Crystal Robins Position Administration Director of Budget and Position Administration
Crystal Robins Budget Director of Budget and Position Control
Tiffany Veno Communications Director of Communications
Amy Montgomery Technology Director of Data Administrative Systems
Javier Fernandez Facilities & Maintenance Director of Facilities, Planning and Construction Services
Jason Genovese Technology Director of IT Operations, Assets and Budget
Stan Maige Technology Director of Planning, Implementation and Support
Dr. Kim Caddell Research, Assessment & Accountability Director of Research, Assessment and Accountability
Chris Nester Campus Leadership Director of School Improvement
Dr. Melissa Hill Teaching & Learning Development Director of Teaching & Learning Development
Kristi Cooper Finance Director Tax Services
Hazel Rodriguez Communications District Interpreter and Translator
Courtney Clearfield Research, Assessment & Accountability District Testing Coordinator
Aimee Rodenroth Special Education Dyslexia Evaluator
Sylvia Ruiz Special Education Dyslexia Evaluator Bilingual
Kimi Riley Chief Academic Officer Educational Support Specialist
Michele Nichols Teaching & Learning Development Elementary ELAR Coordinator ELA (Grades Prek-5)
Jeremy Hailey English Language Learners ELL Specialist - Compliance
Ingrid Fleury English Language Learners ELL Specialist - Elementary
Ivonne Acuña English Language Learners ELL Specialist - Elementary
Bret Gosselin English Language Learners ELL Specialist - Secondary
Keith Reimer Energy Conservation Energy Specialist
Dana Boles Student Services Enrollment Center Clinic Social Worker
Cliff Odenwald Athletics Executive Director
John Wilborn Curtis Culwell Center Executive Director
Brandy Mayo Budget Executive Director of Budget
Dr. Mida Milligan Communications & Public Relations Executive Director of Communications & Public Relations
Joel Falcon Facilities & Maintenance Executive Director of Facilities & Maintenance
Allison Davenport Finance Executive Director of Finance
Dr. Debi Buchanan Special Education Executive Director of Special Education
Dr. Babetta Hemphill Student Services Executive Director of Student Services
Matthew Yeager Technology Executive Technology Officer
Margaret Rutaquio English Language Learners Facilitator ELL Newcomer
Tamara Stovall Technology Facilitator of Data Administrative Systems
Felecia Jamerson Technology Facilitator of Data Administrative Systems
Maria Floyd Communications Facilitator Translation Interpret Srvc
Myra Crump Family Engagement Coordinator
Jonathan Armstrong Family and Community Engagement (FACE) Family Engagement Coordinator
Ashley Westbrook Federal Programs Federal Grant Manager
Barbara Russell Risk Management Fleet Safety Specialist
Lisa Ray General Counsel General Counsel
Cheryl Beard Gifted & Talented Gifted and Talented Coordinator
James Walker Geographic Information Systems GIS Manager
Robert Oleson Geographic Information Systems GIS Technician
Shermika Fluker Curriculum & Instruction Grants Specialist
Robin Enriquez Communications Graphic Design Specialist
Christy Adams Employee Clinic Health Clinic Manager
Zela Daniel Student Services Health Outreach Coordinator
Dana Knox Human Resources Human Resources Specialist - Investigations/Backgrounds
TBD Internal Audit Internal Audit Director
Brad Walsh Technology Lead Network Engineer - Enterprise
Debbie Rogers Human Resources Leaves and Absences Specialist A-L
Cara Dudley Human Resources Leaves and Absences Specialist M-Z
Lakisha Culpepper Family and Community Engagement (FACE) Liaison to the African American Community
Javier Solis Family and Community Engagement (FACE) Liaison to the Hispanic Community
Jeanine Boyett Library Services Library Services Coordinator
Stacey Payton Magnet Programs Facilitator
Tammy McDonald Magnet Programs Magnet Programs Facilitator
Audrey Smallwood Magnet Programs Magnet Specialist
Saji Thomas Technology Man Wan Systems Engineer
Stacie Ford Position Administration Manager, Kronos
Fang Wang Teaching & Learning Development Mandarin Chinese Language Specialist
Jose Mata Communications Marketing Specialist
Peggy Barnes Operations Manager
Ann Parsons Oracle Technology Oracle System Administrator
Steve Reeves Oracle Technology Oracle Technology Director
Pam Bartholomew Finance Payroll Accountant
Lisa Cox Garland ISD Education Foundation President
Tarnisha Williams Finance Project Accountant
Alex Rivera Human Resources Recruitment Coordinator
Dennis Shaffer Technology Reporting Development Analyst
Dr. Lisa Olsen Guidance & Counseling Responsive Services Administrator
Sabrina Jeter Risk Management Risk Specialist
Kevin Welch Curtis Culwell Center Sales Manager
Carol Cates Curtis Culwell Center Sales Representative
Erika Alvarado Family and Community Engagement (FACE) Secretary to Community Liaisons
Dr. Jeffrey Miller Student Services Senior Director Student Development/School Choice
Sheila Sudderth English Language Learners Social Worker
Phyllis Williams Internal Audit Staff Auditor
Donna Paltjon Internal Audit Staff Auditor
Centorial Hughes Human Resources Staffing Specialist
Sharon Moody Human Resources Staffing Specialist
Connie Rodriguez Human Resources Staffing Specialist
Ana Binongcal Human Resources Staffing Specialist
Linda Espinoza Human Resources Staffing Specialist
Leon Chatman Teaching & Learning Development STEM Facilitator
Karina Trotter Student Services Student Services Coordinator
Dr. Ricardo López Superintendent Superintendent
Aijaz Khan Energy Management Supervisor Energy Management
David Mouton Position Administration Systems Manager - Kronos, Oracle
Jason Hickman Student Nutrition Services Technology Coordinator
Stacy Singleton Federal Programs Title I Coordinator
Katie Bowen-Julio Advanced Academics Title I Specialist - ELA SpringBoard
Amanda Benton Advanced Academics Title I Specialist - Math SpringBoard
Diana Montgomery Student Success/Summer School Title I Specialist - Student Success
Gale Tucker Title II Specialist
Mary Huschle Teaching & Learning Development Title II Specialist
Lisa Dao Web Services Web Services Support Specialist
Sharon Edmon Risk Management Workers Comp Specialist