Administrative contact directory

Administrative contact directory

Name Department Positionsort ascending
Sharon Edmon Risk Management Workers Comp Specialist
Gale Tucker Title II Specialist
Mary Huschle Teaching & Learning Development Title II Specialist
Amanda Benton Advanced Academics Title I Specialist - Math SpringBoard
Katie Bowen-Julio Advanced Academics Title I Specialist - ELA SpringBoard
Stacy Singleton Federal Programs Title I Coordinator
Jason Hickman Student Nutrition Services Technology Coordinator
David Mouton Position Administration Systems Manager - Kronos, Oracle
Aijaz Khan Energy Management Supervisor Energy Management
Dr. Ricardo López Superintendent Superintendent
Diana Montgomery Student Success/Summer School Student Success Coordinator
Karina Trotter Student Services Student Services Coordinator
Leon Chatman Teaching & Learning Development STEM Facilitator
Sharon Moody Human Resources Staffing Specialist
Connie Rodriguez Human Resources Staffing Specialist
Ana Binongcal Human Resources Staffing Specialist
Linda Espinoza Human Resources Staffing Specialist
Centorial Hughes Human Resources Staffing Specialist
Phyllis Williams Internal Audit Staff Auditor
Donna Paltjon Internal Audit Staff Auditor
Bonnie Martinez Specialist Title II
Sheila Sudderth English Language Learners Social Worker
Dr. Jeffrey Miller Student Services Senior Director Student Development/School Choice
Bill Gasch Security Security Coordinator (Operations)
Erika Alvarado Family and Community Engagement (FACE) Secretary to Community Liaisons
Carol Cates Curtis Culwell Center Sales Representative
Kevin Welch Curtis Culwell Center Sales Manager
Sabrina Jeter Risk Management Risk Specialist
Dr. Lisa Olsen Guidance & Counseling Responsive Services Administrator
Dennis Shaffer Technology Reporting Development Analyst
Alex Rivera Human Resources Recruitment Coordinator
Tarnisha Williams Finance Project Accountant
Lisa Cox Garland ISD Education Foundation President
Pam Bartholomew Finance Payroll Accountant
Steve Reeves Oracle Technology Oracle Technology Director
Ann Parsons Oracle Technology Oracle System Administrator
Peggy Barnes Operations Manager
Jose Mata Communications Marketing Specialist
Fang Wang Teaching & Learning Development Mandarin Chinese Language Specialist
Stacie Ford Position Administration Manager, Kronos
Saji Thomas Technology Man Wan Systems Engineer
Audrey Smallwood Magnet Programs Magnet Specialist
Stacey Payton Magnet Programs Facilitator
Tammy McDonald Magnet Programs Magnet Programs Facilitator
Jeanine Boyett Library Services Library Services Coordinator
Javier Solis Family and Community Engagement (FACE) Liaison to the Hispanic Community
Lakisha Culpepper Family and Community Engagement (FACE) Liaison to the African American Community
Cara Dudley Human Resources Leaves and Absences Specialist M-Z
Debbie Rogers Human Resources Leaves and Absences Specialist A-L
Brad Walsh Technology Lead Network Engineer - Enterprise
TBD Internal Audit Internal Audit Director
Dana Knox Human Resources Human Resources Specialist - Investigations/Backgrounds
Zela Daniel Student Services Health Outreach Coordinator
Christy Adams Employee Clinic Health Clinic Manager
Robin Enriquez Communications Graphic Design Specialist
Shermika Fluker Curriculum & Instruction Grants Specialist
Robert Oleson Geographic Information Systems GIS Technician
James Walker Geographic Information Systems GIS Manager
Cheryl Beard Gifted & Talented Gifted and Talented Coordinator
Lisa Ray General Counsel General Counsel
Barbara Russell Risk Management Fleet Safety Specialist
Ashley Westbrook Federal Programs Federal Grant Manager
Myra Crump Family Engagement Coordinator
Jonathan Armstrong Family and Community Engagement (FACE) Family Engagement Coordinator
Maria Floyd Communications Facilitator Translation Interpret Srvc
Felecia Jamerson Technology Facilitator of Data Administrative Systems
Tamara Stovall Technology Facilitator of Data Administrative Systems
Margaret Rutaquio English Language Learners Facilitator ELL Newcomer
Kimberly Gammon Guidance & Counseling Facilitator
Nwakaego Oriji Guidance & Counseling Facilitator
Laura Zimmer Guidance & Counseling Facilitator
Matthew Yeager Technology Executive Technology Officer
Janine Fields Office of Innovation Executive Innovation Officer
Janine Fields Office of Innovation Executive Innovation Officer
Dr. Babetta Hemphill Student Services Executive Director of Student Services
Dr. Debi Buchanan Special Education Executive Director of Special Education
Allison Davenport Finance Executive Director of Finance
Joel Falcon Facilities & Maintenance Executive Director of Facilities & Maintenance
Dr. Mida Milligan Communications & Public Relations Executive Director of Communications & Public Relations
Brandy Mayo Budget Executive Director of Budget
Cliff Odenwald Athletics Executive Director
John Wilborn Curtis Culwell Center Executive Director
Dana Boles Student Services Enrollment Center Clinic Social Worker
Keith Reimer Energy Conservation Energy Specialist
Bret Gosselin English Language Learners ELL Specialist - Secondary
Ingrid Fleury English Language Learners ELL Specialist - Elementary
Ivonne Acuña English Language Learners ELL Specialist - Elementary
Jeremy Hailey English Language Learners ELL Specialist - Compliance
Michele Nichols Teaching & Learning Development Elementary ELAR Coordinator ELA (Grades Prek-5)
Kimi Riley Chief Academics Office Educational Support Specialist
Sylvia Ruiz Special Education Dyslexia Evaluator Bilingual
Aimee Rodenroth Special Education Dyslexia Evaluator
Courtney Clearfield Research, Assessment & Accountability District Testing Coordinator
Hazel Rodriguez Communications District Interpreter and Translator
Kristi Cooper Finance Director Tax Services
Dr. Melissa Hill Teaching & Learning Development Director of Teaching & Learning Development
Chris Nester Area Directors Director of School Improvement
Dr. Kim Caddell Research, Assessment & Accountability Director of Research, Assessment and Accountability
Stan Maige Technology Director of Planning, Implementation and Support
Jason Genovese Technology Director of IT Operations, Assets and Budget
Javier Fernandez Facilities & Maintenance Director of Facilities, Planning and Construction Services
Amy Montgomery Technology Director of Data Administrative Systems
Tiffany Veno Communications Director of Communications
Crystal Robins Budget Director of Budget and Position Control
Crystal Robins Position Administration Director of Budget and Position Administration
Atticus Wisener Human Resources Director - Secondary Human Resources
Tanya Ramos Human Resources Director - Elementary Human Resources
Rodney McHenry Human Resources Director - Auxiliary Human Resources
Brian Abbett Transportation Director
Dr. Ramona Aguilar Family and Community Engagement (FACE) Director
Dr. Erika Crump Career & Technical Education Director
Tiffany Gilmore Guidance & Counseling Director
Paul Gonzales Maintenance Director
Mark Booker Purchasing Director
Renee Kotsopoulos R.N., MHSM Health Services Director
Cheryl Slough Payroll & Benefits Director
Kristi Cooper Tax Office Director
Jess Hudson Geographic Information Systems Director
Zaida Saldivar English Language Learners Director
Joseph Figarelli Visual & Performing Arts Director
Bradford Trudeau Student Nutrition Services Director
Lea Ann Schkade Intervention (RtI) Director
John King Risk Management Director
Pat Lamb Security Director
Dave Burton Teaching & Learning Development Digital Media Specialist
Brian Dean Instructional Technology Digital Learning Facilitator
James Smith Purchasing Coordinator Warehouse Services
Charlie Rose Purchasing Coordinator Textbooks
Dr. Jasna Aliefendic Teaching & Learning Development Coordinator Technology Applications
John Hatch Teaching & Learning Development Coordinator Social Studies (PK-12)
Phyllis Harris Technology Coordinator PEIMS
Brian CdeBaca Technology Coordinator of Middle School Technology
Cathy Barck Technology Coordinator of High School Technology
Deb Tietjen English Language Learners Coordinator of English Language Learners - Secondary
Pam Holcomb Technology Coordinator of Elementary Technology
Gina Paniagua Ayala Teaching & Learning Development Coordinator of Bilingual/ESL
Holly Frias Student Nutrition Services Coordinator Nutrition And Menu Operations
Kim Webb Teaching & Learning Development Coordinator Math-Secondary (6-12)
Traci Vickery Teaching & Learning Development Coordinator Math-Elementary (PK-5)
Veronica Joyner Teaching & Learning Development Coordinator Languages Other than English (LOTE)
Lea Ann Schkade Intervention (RtI) Coordinator Intervention
Louise Gartrell Teaching & Learning Development Coordinator Health/PE
Kelly Hartmann Career & Technical Education Coordinator Health Sciences & Career Guidance
Sandra Thompson Career & Technical Education Coordinator Family Consumer Science & New Horizons
Liz Kiertscher Employee Wellness Coordinator Employee Wellness And Nutrition
Dr. Mary Shelton Teaching & Learning Development Coordinator ELA-Secondary
Kelley Steinley Teaching & Learning Development Coordinator ELA-Elementary
Angie Cheatham Instructional Technology Coordinator Digital Learning
Margaret Liew Student Nutrition Services Coordinator Business Program Development
Cheryl Jacobs Career & Technical Education Coordinator Business Marketing Education
Pascuala Sifre Coordinator Bilingual ESL
Jasmine Preston Web Services Coordinator
Dr. Pam Neblett Research, Assessment & Accountability Coordinator
Amy Quinn Special Education Coordinator
Delbert Richardson GRS-TV Coordinator
Edmund Lee Maintenance Coordinator
Brenda Hass Visual & Performing Arts Coordinator
Wendy Brower Special Education Coordinator
David Sanders Visual & Performing Arts Coordinator
Cathy Clifford Special Education Coordinator
Carrie Whitaker Research, Assessment & Accountability Coordinator
Tori West Special Education Coordinator
Loree Jones-Huggins Guidance & Counseling Coordinator
Dr. Michael Clark Special Education Coordinator
Cheryl Flinn Special Education Coordinator
Boyd Pace Printing Services Coordinator
Dr. Bentley Parker Special Education Coordinator
Nancy Nunez Purchasing Construction Bond Specialist
Caren Rodriguez Communications Communications Coordinator
Denay Taylor Advanced Academics College & Career Readiness Facilitator
Dr. Susanna Russell Chief Leadership Office Chief Leadership Officer
Dr. Brent Ringo Chief Financial Office Chief Financial Officer
Dr. Jovan Wells Chief Academics Office Chief Academic Officer
Teena Johnson Human Resources Certification Specialist - Secondary Schools
Anel Gonzalez Human Resources Certification Specialist - Elementary Schools
Rhonda Rountree Finance Cash Manager
Pablo Aguilar Student Services Case Manager
Nicole Hernandez Budget Budget Coordinator
Matthew Ortiz Budget Budget Analyst
Jean Greenidge AVID AVID Secondary Program Manager
Wendy Dutton AVID AVID Secondary Coordinator
Carolyn Lee AVID AVID Elementary Specialist
Ivan Cantu AVID AVID Elementary Program Manager
Laura Valdez AVID AVID Elementary Coordinator
Kelli Daughtry Geographic Information Systems Auto CAD Technician
Dr. Marlene Gardner Student Services Attendance Administrator - School Choice
Angela Daniels Student Services At Risk Coordinator
Dr. Shelley Garrett Safety & Operations Assistant Superintendent of Safety & Operations
Dr. Gradyne Brown Human Resources Assistant Superintendent of Human Resources
Criselda (Cris) Valdez Curriculum & Instruction Assistant Superintendent of Curriculum & Instruction
D'Ann Lacey Bey General Counsel Assistant General Counsel
Gaylon Garrison Transportation Assistant Director Transportation
Bridget Broadnax Student Nutrition Services Assistant Director of Operations
Tim Fears Technology Assistant Director of IT Operations, Assets and Budget
Wade Henderson Student Nutrition Services Assistant Director of Equipment and Maintenance
Jennifer Craig Student Nutrition Services Assistant Director Nutrition Menu Operations
Ed Green Maintenance Assistant Director Maintenance Trades
TBD TBD Transportation Assistant Director Fleet Operations
Evelyn Guerra Finance Assistant Director Finance
Christi Allen Federal Programs Assistant Director Federal Programs Title I
Jimmy Beach Maintenance Assistant Director Custodial Operations
Donald Friedel Purchasing Assistant Director
Mary Garcia Student Services Assistant Director
Judy Campbell Athletics Assistant Director
Kimberly Marriott Curtis Culwell Center Assistant Director
Dr. Jennifer Miley Student Services Assistant Director
Sam McElroy Athletics Assistant Director
Dr. Ron Griffen Area Directors Area Director
Jason Adams Area Directors Area Director
Ray Merrill Area Directors Area Director
Dr. Kristin Wolfkill Area Directors Area Director
Philip Wiggins Athletics Aquatic Manager, Swim Coach
Kevin Massey Advanced Academics Advanced Academics Administrator
Mark Cox Transportation Administrator Safety & Student Discipline
Sean Haskins Transportation Administrator Safety & Student Discipline
Thelma Rios-Gonzalez Human Resources Administrator Human Resources
Marianne Mackey Finance Accounts Payable Supervisor
Beth Edgecomb Accountant Proprietary Funds
Danielle Greco Finance Accountant Proprietary Funds