Main Content

Assistant Principals

Schoolsort descending Asst. Principal
Abbett Elementary School Annette Medina
Armstrong Elementary School Jolie Scott
Austin Academy for Excellence Dr. Robert Dunbar
Austin Academy for Excellence LaKeisha Rider
Back Elementary School Chris Marshall
Classical Center at Brandenburg Middle School Mark Freeman
Classical Center at Brandenburg Middle School Kelly Harmon
Classical Center at Brandenburg Middle School Kevin Cooper
Beaver Technology Center for Math & Science Tracy Kovachevich
Bullock Elementary School Lily Dominguez Carrero
Bradfield Elementary School Patricia Kehoe
Bussey Middle School Dawn Warnsley
Bussey Middle School Tim Parr
Bussey Middle School Brandon Maxie
Caldwell Elementary School Natali Legeros
Carver Elementary School Wendy Bailey
Club Hill Elementary School Leila Toribio Lopez
Cisneros Prekindergarten School Yvette McClard
Cooper Elementary School Shannon Brown
Couch Elementary School Lauren Jeffries
Centerville Elementary School Daberechi Okafor
Coyle Middle School James Johnson
Coyle Middle School James Howard
Coyle Middle School Nici Altieri
Davis Elementary School Carolyn Lee
Daugherty Elementary School Kathy Piland
Dorsey Elementary School Valerie Huey
Ethridge Elementary School Randi Morrison
Freeman Elementary School Rachel Alexander
GISD Alternative Education Center Rodrigo Barnes
GISD Alternative Education Center Tucker Douglas
Garland High School Jennifer Fegraeus
Garland High School John Poynter
Garland High School Ashley Wong
Garland High School Chris Thomas
Golden Meadows Elementary School Vanessa Huff
Handley Elementary School Christa Hicks
Herfurth Elementary School Leah Ann Martinez
Heather Glen Elementary School Delcin Wells
Hickman Elementary School Michelle Prince
Hillside Academy for Excellence Trang Vo
Houston Middle School Toshma Carter
Houston Middle School Randy King
Houston Middle School Rosheeka Johnson
Hudson Middle School Trey Scott
Hudson Middle School Cherita Chatman-Boyd
Hudson Middle School Barbara Figarelli
Jackson Technology Center for Math & Science Samantha Burt
Jackson Technology Center for Math & Science Lester Hampton
Jackson Technology Center for Math & Science Abiezer Cristales
Keeley Elementary School Letty Arthur Santos
Kimberlin Academy for Excellence Elizabeth Murdoch
Liberty Grove Elementary School Alicia Marshall
Lakeview Centennial High School Steven Welsh
Lakeview Centennial High School Marquis McClean
Lakeview Centennial High School Leigh Barajas
Lister Elementary School Rosalyn Roberson-Betz
Luna Elementary School Debbie Sanders
Lyles Middle School Kenneth Pearce
Lyles Middle School Sharika Fairfax
Lyles Middle School Jalen Hemphill
Montclair Elementary School Angie Ariza Ibanez
Memorial Pathway Academy Pamela Edwards-Alexander
Naaman Forest High School James Seller
Naaman Forest High School David Guzman
Naaman Forest High School Karen Gipson
Naaman Forest High School Ron Anthony
North Garland High School Keith Thompson
North Garland High School Carol Goff
North Garland High School Trent Dagen
North Garland High School Mark Booker
Northlake Elementary School Zurie Tafciu
O'Banion Middle School Ralph Mills
O'Banion Middle School William Knuckles
O'Banion Middle School Emily Vermeulen
Parsons Prekindergarten School Karen Murdoch
Park Crest Elementary School Jocelyn Charbonneau
Pearson Elementary School Jehieli Garcia
Rowlett High School Lath Staats
Rowlett High School Kimberly Thomas
Rowlett High School Derik Hulsebus
Rowlett High School Jena Montgomery
Rowlett High School Rhonda Williams
Rowlett Elementary School Roderick King
Roach Elementary School Danitza Rivera Espinosa
Schrade Middle School Javier Pena
Schrade Middle School Bridget Bourke
Schrade Middle School Christi Brewer
Sellers Middle School Tamara Coleman
Sellers Middle School Kimberly Schrader
Sellers Middle School Teresa Kinney
Sewell Elementary School Mie Williams
South Garland High School Roman Alexander
South Garland High School Adam Varrassi
South Garland High School Jessica Hill
South Garland High School Nikita Jones
South Garland High School Durell Thompson
Southgate Elementary School Meredith Neatherlin
Shugart Elementary School Debra Nix
Sachse High School Melinda Crook
Sachse High School LaNetra Fuller
Sachse High School Amber Holomshek
Sachse High School Tyra Clayton
Sachse High School Ray Young
Shorehaven Elementary School Ashley Arias
Spring Creek Elementary School Paige Stricklin
Giddens-Steadham Elementary School Lataisha Stinnette
Stephens Elementary School Denise Campbell
Toler Elementary School Kim Murphy
Classical Center at Vial Elementary School Roberto Diaz
Watson Technology Center for Math & Science Currently Vacant
Weaver Elementary School Ashlie Wreyford
Webb Middle School Devonia Maddox
Webb Middle School Jana Jones
Webb Middle School Antonio Martinez
Williams Elementary School Ruben Lopez
Walnut Glen Academy for Excellence Dr. Tim Brown
Gilbreath-Reed Career and Technical Center James McKee